Najbardziej zielony budynek biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

logo_bzwbk2

Głowna siedziba Banku Zachodniego WBK w Warszawie – najbardziej zielony budynek biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Atrium 1 to nowoczesny, funkcjonalny obiekt biurowy klasy A, zaprojektowany i realizowany w zgodzie z polityką równoważonego budownictwa, precertyfikowany w międzynarodowym systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Zastosowane w budynku rozwiązania są innowacyjne i pozwalają na obniżenie poziomu zużycia energii o co najmniej 50% w stosunku do krajowych standardów energetycznych, generalnym wykonawcą inwestycji była firma Skanska. Od sierpnia 2014 roku w budynku Atrium 1, zlokalizowanym przy rondzie ONZ w Warszawie, znajduje się Główna siedziba Banku Zachodniego WBK wraz z flagowym oddziałem Banku.

Energia z głębi Ziemi w centrum Warszawy
Przyjazne środowisku rozwiązania obejmują innowacyjny system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, wykorzystujący różnice pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza zewnętrznego. Dzięki podziemnym sondom zimno z wnętrza ziemi wykorzystywane jest do chłodzenia obiektu w lecie, zaś ciepło z nagrzanego latem gruntu – do ogrzewania budynku zimą. Istotną cechą systemu jest brak pompy ciepła, co pozwala na oszczędność energii elektrycznej. Prąd niezbędny do funkcjonowania systemu geotermalnego produkowany jest przez panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku. Biurowiec jest dodatkowo chłodzony za pomocą systemu tzw. free coolingu, wykorzystującego zimne powietrze z zewnątrz.

Oszczędność energii
Zużycie energii w Atrium 1 jest obniżone także dzięki oknom z potrójnymi szybami pozwalającym ograniczyć straty ciepła w zimie oraz dzięki podwójnej fasadzie z zewnętrznymi żaluzjami chroniącej budynek przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne. System wentylacji wykorzystuje o 60% energii mniej w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Do oświetlenia części wspólnych biurowca wykorzystane są energooszczędne diody LED. W budynku znajdują się również energooszczędne windy wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania. Nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS zapewnia optymalne wykorzystanie energii w obrębie budynku.

Oszczędność wody
Budynek wyposażony jest w nowoczesne technologie pozwalające w znacznym stopniu ograniczyć wykorzystanie wody pitnej, jest to m.in. zbiornik na wodę szarą (powstałą po umyciu rąk) i deszczową, która po wstępnym oczyszczeniu wykorzystywana jest do spłukiwania toalet. Zastosowanie takich technologii pozwala na obniżenie zużycia wody niemalże o 70% w porównaniu do budynków referencyjnych. W sumie oszczędność może wynieść 7 370 500 litrów wody w ciągu roku – to tyle, ile pomieścić mogą dwa baseny olimpijskie.

Ekologiczne rozwiązania
Pomieszczenia, takie jak garaż, ogrzewane są powietrzem wywiewanym z biur. Do pracy można również bez problemów dojeżdżać rowerem – na każdym poziomie parkingu są zlokalizowane miejsca dla rowerzystów, na poziomie -2 umiejscowione są specjalne pomieszczenia z natryskami.

Biurowiec Atrium 1 można uznać za symbol ekologii i oszczędności, w efekcie pokazuje, w jakim kierunku powinien rozwijać się rynek nieruchomości komercyjnych, jesteśmy z niego dumni zarówno dzięki wysoko zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, jak i jakości powierzchni biurowej, komfortu i doskonałej lokalizacji.