Eko-Driving

Eko jazda, czyli sposób na ekologiczną i ekonomiczną jazdę samochodem.

Filozofia jazdy Eko narodziła się 10 lat temu w Finlandii i Szwajcarii. Dziś zyskuje coraz większą popularność szczególnie w Europie Zachodniej i Skandynawii.

Zwolennicy Eko jazdy proponują sposób użytkowania samochodu skutecznie zmniejszający koszty jego utrzymania (zużycie paliwa i podzespołów), uciążliwość dla otoczenia (hałas) i szkodliwość dla środowiska (spaliny).

Powszechnie wiadomo, że jazda samochodem nie sprzyja środowisku, dlatego producenci aut coraz bardziej dążą by pojazdy były ekologiczne. Zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego to duży wydatek, więc na początek spróbujmy zmienić niektóre nawyki związane z jazdą samochodem, a samo to będzie prowadzić nas do czystszego środowiska i oszczędności.

Najważniejsze zasady Eko jazdy:

1. Wyłączaj silnik jeżeli postój trwa dłużej niż pół godziny. Po pierwsze marnujesz paliwo, przez 3 minuty pracy na biegu jałowym, silnik zużywa tyle paliwa, ile przy pokonaniu 1 km z prędkością 50 km/h.

2. Unikaj jazdy powyżej 120 km/h. Samochód osobowy to nie samolot. Opór aerodynamiczny samochodu gwałtownie wzrasta przy prędkości powyżej 120 k/h, co powoduje zwiększone zużycie paliwa.

3. Delikatnie z gazem, tzn. ruszaj na światłach lub włączaj się do ruchu delikatnie, bez palenia gumy. Te kilka sekund jazdy na wysokich obrotach, powoduje taką emisję jak kilkanaście minut ekonomicznej jazdy.

4. Jedź na możliwie najwyższym biegu! 50 km na piątce, jest to optymalna prędkość by rozpędzać auto przy najniższym spalaniu. Pamiętaj: bieg 1 – ruszanie, bieg 2 – 10 km/h, bieg 3 – 30 km/h, bieg 4 – 40 km/h i bieg 5 – 50 km/h.

5. Hamuj silnikiem. Nie zmieniaj biegu na luz dojeżdżając np. do skrzyżowania. Hamując silnikiem redukuj bieg jak najpóźniej. Dzięki temu oszczędzasz paliwo, ale także układ hamulcowy. Podczas hamowania silnikiem wtryskiwacze paliwa są wyłączone, a przy toczeniu się na luzie wciąż pracują.

6. Regularnie kontroluj ciśnienie w oponach Zgodnie z prawem fizyki ciśnienie zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, nawet jeśli ogumienie jest szczelne. Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa zużycie i paliwa i opon. Jazda z ciśnieniem powietrza poniżej 1 bara poniżej zalecanego przez producenta powoduje wzrost zużycia paliwa o 3%. Sprawdzaj je raz na dwa tygodnie.

7. Nie jedź zapakowanym autem gdy tego nie potrzebujesz, dodatkowe obciążenie również zwiększa zużycie paliwa.

8. Rozważnie korzystaj z klimatyzacji, Włączanie jej na maksymalny poziom, może zwiększyć zużycie paliwa nawet do 2 l/100 km.

9. Jedź płynnie,płynna jazda jest kluczem do oszczędzania energii, nie przyspieszaj i hamuj gwałtownie. Wcześniej zdejmuj nogę z gazu by uniknąć gwałtownego hamowania.

Badania dowiodły, ze dzięki technice Eko Driving kierowca może zaoszczędzić nawet do 20% paliwa, emisja trującego smogu zmniejsza się o połowę, ulice są mniej hałaśliwe a liczba wypadków spada o blisko 25%.

.