Kiszonki dobre na wszystko!

preparations-428098_1280

Jak wiele źródeł donosi, kapusta kiszona jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa. Rzymski lekarz Markus Katon wiele mówił o właściwościach zdrowotnych i leczniczych kapusty oraz całej liście chorób, które można wyleczyć przy jej pomocy.

Warto przypomnieć, że sok z kapusty kiszonej wzmacnia odporność dostarcza organizmowi cennych substancji, ale również łagodzi kaszel, pobudza soki trawienne i apetyt. Picie soku z kiszonej kapusty wykazuje min. działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy.

Zalety kiszonych warzyw można mnożyć, najważniejsze z nich:

 

  • Są naturalnym probiotykiem,

 

 

  • Stabilizują witaminy A i C,

 

 

  • Dostarczają wielu witamin,

 

Ze staropolskiej tradycji wynika, że ludność wiejska wykorzystała produkty łatwo dostępne z własnych upraw i hodowli. Wartości odżywcze kapusty korzystnie wpływały na cały organizm dlatego w każdej chałupie było kilka beczek do kiszenia kapusty. Spożywając ją w znacznej ilości ludność chłopska była w stanie wyrównać niedobory tak ważnej dla organizmu ludzkiego witaminy C. Kiszenie kapusty było ważnym elementem życia społeczności lokalnych. Musiało się odbyć zawsze przed dniem Wszystkich Świętych, ponieważ wierzono, że kiszona po tym dniu kapusta nie ukisi się dobrze. W jednym z domów zbierały się kobiety, w tym młode, niezamężne oraz starsi i młodsi mężczyźni, grajkowie i pod okiem doświadczonych gospodyń starannie przygotowywano beczki, sprawdzano ich szczelność oraz szorowano i wyparzano. Główki kapusty dokładnie oglądano, usuwano wszelkie uszkodzone lub chore liście. Jeden zniszczony liść, mógł spowodować zepsucie się całej beczki kapusty. Kolejnym etapem było staranne ubijanie kapusty, którego celem było usunięcie powietrz.

Dzisiaj kapusta to nie tylko produkt polecany na odchudzanie, ale również są w okresie zimowym cennym produktem spożywczym i z powodzeniem zastępują świeże warzywa podobniej jak mrożonki.

CZYTAJ WIĘCEJ..