Odnawialne Źródła Energii coraz bardziej dostępne.

windrader-474563_1280Od dzisiaj odnawialne źródła Energii (OZE) coraz bardziej dostępne. Sejm RP przegłosował właśnie ustawę dzięki, której każdy obywatel będzie mógł mieć w swoim posiadaniu przydomową mikroinstalację o mocy do 10 KW. Ustawa gwarantuje właścicielom odkup od nich energii po cenie gwarantowanej. Dzięki tym zapisom przydomowe mikroinstalacje staną się coraz bardziej powszechne i stosowane przez Polaków.

Senat w swoim czytaniu odrzucił pierwotne zapisy dotyczące prokonsumenckich działań. Rząd przeciwny wprowadzeniu poprawki prokonsumenckiej uważa, że gwałtowny wzrost przydomowych mikroinstalacji pociągnie za sobą wzrost cen energii. Ograniczenia sugerowane przez senat na szczęście nie weszły w życie. Mobilizacja środowisk obywatelskich przyczyniła się do odrzucenia poprawek senatu.

Wraz z wejściem w życie ustawy przewiduje się, że w Polsce wzrośnie ilość mikroinstalacji przydomowych do 200 tyś gospodarstw. Będzie to przejawem nie tylko naszej przedsiębiorczości, ale nade wszystko przełoży się na wzrost miejsc pracy.

Zdaniem Greenpeace ustawa choć nie idealna jest jedynym sensownym rozwiązaniem dla Polaków korzystających z odnawialnych żródeł energii.

ustawa czeka na podpis prezydenta. Zapoznaj się z przebiegiem prac nad ustawą TUTAJ

.